Ny rapport från Länsstyrelsen visar att tidsbegränsade bostadskontrakt för länets nyanlända leder till sämre integration
Vilken typ av bostad som nyanlända får i den kommun de blir anvisade till varierar. Men något som majoriteten av länets kommuner använder sig av är tidsbegränsade bostadskontrakt – vilket försvårar etablering och integration. Det framkommer i Länsstyrelsens nya rapport ”Bostad sist? Om bosättningslagen och nyanländas boendesituation i Stockholms län”.
Länsstyrelsen har följt upp bosättningslagen och nyanländas boendesituation i Stockholms län genom att undersöka kommunernas arbetssätt, analysera flyttmönster och lyssna till hur nyanlända upplever sin situation.
Elin Blomberg, utvecklingsledare på Länsstyrelsen och en av författarna till rapporten, menar att en bra bostad är mer än bara tak över huvudet och att den påverkar många delar av livet. Om boendesituationen brister kan det få konsekvenser för till exempel möjligheterna att integreras i samhället samt för barns skolgång och välmående.