• Nyhetsbrev
  • Medarbetare
  • Rapporter och skrifter
  • Sök
DANDERYD, NORRTÄLJE OCH VAXHOLM
FoU Nordost
  • Om FoU Nordost
    • FoU-verksamhet
    • Uppdrag
    • Verksamhetsområden
    • Fokusområden
    • Vad gör FoU Nordost 2026?
    • Organisation
    • Behandling av personuppgifter
    • Medarbetare
    • FoU-begrepp
      • Etik
      • Vad skiljer olika begrepp
  • Våra arbetssätt
    • Forskningsprojekt
    • Implementering
    • Kartläggning
    • Processledning
    • Systematisk uppföljning
    • Utvecklingsprojekt
    • Utvärdering
  • Projekt
  • Aktuella aktiviteter
  • Publicerat
    • Filmarkiv
      • 2023
      • 2022
      • 2021
    • Nyhetsarkiv
    • Nyhetsbrev
    • Rapporter och skrifter
  • Kontakt
    • Medarbetare
    • Hitta hit
    • Sociala medier
  • Menu Menu

Forskningsprojekt: Personer med intellektuell funktionsnedsättning och deras upplevelser av sociala insatser under pandemin

2021-12-12/i Coronapandemin, Delaktighet, Funktionsnedsättning, Socialpsykiatri Genomförda /av Teresa Brandell

För personer med intellektuell funktionsnedsättning (IF) som får insatser i enlighet med Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) fick coronapandemin stora konsekvenser. Pandemin innebar exempelvis att daglig verksamhet stängde ner och att besöksförbud infördes på LSS-boenden. Det är dock oklart hur personer med IF upplevde att deras service påverkades.
För att undersöka detta sökte och beviljades Linköpings universitet, Göteborgs universitet och Riksföreningen FUB FORTE-medel för ett projekt med syftet att undersöka om personer med IF upplever att deras tillfredsställelse med, involvering i och delaktighet i sina sociala insatser påverkades pandemin.

Projektet består av två delstudier. Studie 1 använder Sveriges kommuner och regioners (SKR) årliga nationella brukarundersökning inom funktionshinderområdet. Brukarenkäten lyfter fram brukarnas uppfattning om deras LSS-insatser. Brukarenkäten har data från före, under och pandemin. Studie 2 undersöker upplevelser av insatserna under pandemin genom fokusgrupper med personer med IF och personal från LSS-verksamhet. Täby kommun är en av de deltagande kommunerna i studie 2.

FoU Nordost stod med som samarbetspart i forskningsansökan, och medverkar i projektets samarbetsgrupp tillsammans med forskare, FUB, SKR samt brukar- och kommunrepresentanter.

Projektet är under avslutning och rapporter och artiklar håller på att färdigställas. Efter publicering kommer de att finnas tillgängliga här:

Personer med IF och deras upplevelse av sociala insatser under pandemin, Göteborgs universitet

En lättläst rapport om projektet och dess resultat finns färdigställd:

Lättläst rapport


Tillbaka till listan>>
https://founordost-prod.se/wp-content/uploads/2015/09/FoU-Nordost-logo-300-300x97.png 0 0 Teresa Brandell https://founordost-prod.se/wp-content/uploads/2015/09/FoU-Nordost-logo-300-300x97.png Teresa Brandell2021-12-12 16:26:222024-12-12 15:49:25Forskningsprojekt: Personer med intellektuell funktionsnedsättning och deras upplevelser av sociala insatser under pandemin

Projektfakta


Ämne: Coronapandemin, Delaktighet, Funktionsnedsättning, Socialpsykiatri
Ansvarig projektledare: Sara Sundell Ahrén
Kontaktperson: Sara Sundell Ahrén, sara.sundellahren@founordost.se
Projekttid: 2021–2024
Status: Genomförda

© FoU Nordost 2023

Kontakt

FoU Nordost
Post: Box 28, 182 11 Danderyd
Besök: Golfvägen 4/Mörby Centrum. Danderyd kommuns kontaktcenter, vån 5 (entré via butiksplanet)
e-post: info@founordost.se

Hitta hit >

Följ oss på sociala medier

LinkedIn
Utvecklingsarbete: Digitala förmågor bland nyanlända Workshop: Utveckling av samverkan mellan hemtjänsten, biståndshandläggare...
Scroll to top